Skip to content Skip to footer

Na rynku dostępne jest spektrum latarek ręcznych, kątowych, szperaczy… jednak gdy planujemy wyruszyć w teren, wybór staje się prosty i oczywisty – latarka czołowa. Wprowadzenie lamp czołowych na rynek stanowiło prawdziwą rewolucję w świecie przenośnego oświetlenia i dzisiaj trudno wyobrazić sobie sektor outdoorowy bez bogatej oferty komfortowych i funkcjonalnych czołówek. Przyjrzyjmy się dwóm interesującym propozycjom z oferty Mactronic, które polecamy wszystkim entuzjastom spędzania czasu na łonie natury.

Mactronic Blazer – Lekkość i kompaktowość w segmencie czołówek

Blazer to kompaktowa i lekka czołówka outdoorowa, która razem z baterią waży zaledwie 74 gramy – prawdziwa waga piórkowa. Pakując się na wypad w teren, nie będziemy już mogli używać wymówki, że „latarka nie zmieściła się do plecaka”, ponieważ Blazer zmieści się praktycznie wszędzie (nawet do kieszeni spodni), dzięki czemu może nam towarzyszyć nie tylko podczas każdej wędrówki, ale także jako element podręcznego zestawu EDC. Wspomniane 74 gramy to waga razem z baterią, a dokładniej baterią typu AA – popularnym „paluszkiem”, który jest tani i powszechnie dostępny w kioskach czy sklepach spożywczych, nawet w najbardziej odległych miejscach. W najwyższym trybie, bateria umożliwia 3 godziny świecenia, co jest całkiem zadowalającym wynikiem.

Latarka czołowa Blazer oferuje światło białe o barwie zimnej (najbardziej uniwersalne), światło białe o barwie ciepłej (przyjemniejsze dla oka, idealne do biwakowania), a także diodę czerwoną. W przeciwieństwie do klasycznych czołówek Blazer nie posiada kilku ustalonych trybów natężenia światła, jednak przytrzymanie przycisku włącznika pozwala na płynną regulację natężenia (system ADS) – w zakresie od 15 do 215 lumenów dla światła zimnego i od 6 do 58 lumenów dla barwy ciepłej. Osiągnięcie zarówno najniższego, jak i najwyższego poziomu natężenia, sygnalizowane jest kilkukrotnym mignięciem diody. Przy następnym włączeniu, lampa uruchomi się w ostatnio używanym trybie, eliminując konieczność ponownej konfiguracji. Obsługa jest bardzo intuicyjna – na górze obudowy znajduje się jeden duży włącznik, który łatwo obsługuje się nawet w rękawicach.

Zaledwie kilka prostych ruchów pozwala nam zdjąć czołówkę z paska i, przy użyciu dołączonego klipsu, zamocować ją na daszku czapki czy pasku plecaka, jednocześnie zachowując możliwość regulacji kąta padania światła. Jest to interesujący patent, który warto uwzględnić.

Choć Blazer może nie stać się Waszym podstawowym źródłem światła podczas długich ekspedycji, całonocnych maratonów czy zimowych wspinaczek zaczynających się w głębokich ciemnościach – te zadania lepiej pozostawić bardziej zaawansowanym modelom jak VIZO RC, to jednak świetnie sprawdzi się jako awaryjne światło podczas górskich eskapad, dostarczając niezbędnego oświetlenia, aby dotrzeć do schroniska lub parkingu, gdy na szlaku zaskoczy nas zmrok.

Blazer sprawdzi się podczas wieczornych spacerów, wyjść z psem czy podczas joggingu – do tych zastosowań 200 lumenów, które oferuje, będzie więcej niż wystarczające. To lekka czołówka przeznaczona do codziennych aktywności, która zawsze będzie pod ręką – w torbie biodrowej, plecaku, schowku samochodowym czy w kieszeni kurtki.

Mactronic BaseCamp – uniwersalna czołówka z opcją hybrydowego zasilania

Jeśli natomiast poszukujecie latarki czołowej z nieco szerszą funkcjonalnością, większą mocą i czasem pracy, warto rozważyć model BaseCamp. Mimo swojej klasycznej konstrukcji, ta outdoorowa czołówka nie jest ograniczona jedynie do zastosowań biwakowych – nie dajcie się zmylić jej nazwie!

Moc 360 lumenów w najwyższym trybie oraz zasięg ponad 150 metrów sprawiają, że BaseCamp sprawdzi się znakomicie na górskim szlaku. Różnorodność trybów świecenia zaspokoi potrzeby każdego użytkownika. Tak jak w przypadku wcześniej omówionego modelu Blazer, również tutaj możemy wybrać między światłem o barwie zimnej lub ciepłej, emitowanym przez renomowane, wydajne diody LED od Cree i Samsunga. Wiązka zimnego światła jest bardziej skoncentrowana, co ułatwia nawigację w ciemności, pozwalając skierować światło tam, gdzie tego potrzebujemy. Z kolei snop ciepłego światła jest znacznie szerszy i rozproszony na bliższym dystansie, co sprawdzi się podczas prac obozowych, biwakowania czy spokojnego spaceru, jednocześnie będąc łagodniejszym dla oczu dzięki swojej “żarówkowej” barwie. Czerwone światło również zdobywa wielu entuzjastów, okazując się przydatnym, na przykład, podczas czytania map.

Za pomocą kilku łatwych kroków możemy zdjąć czołówkę z paska nośnego. Dzięki dołączonemu klipsowi, możemy ją przymocować do daszku czapki czy szelki plecaka, przy czym nadal mamy możliwość regulacji kąta jej padania. To funkcjonalne rozwiązanie, które warto podkreślić.

Jednym z istotnych atutów czołówki BaseCamp jest wykorzystanie hybrydowego systemu zasilania, czyli Dual Source System. Do zakupu latarki dołączany jest specjalnie przeznaczony akumulator litowo-polimerowy o pojemności 800mAh, umożliwiający niemal 4 godziny pracy w najintensywniejszym trybie świecenia. Akumulator ten można naładować przy użyciu standardowego kabla Micro USB, za pośrednictwem zasilacza 230V, powerbanku czy też gniazda USB w pojeździe. Co, jednak gdy dostęp do prądu jest ograniczony lub gdy akumulator szybko się wyczerpuje na skutek niskich temperatur? Alternatywą jest zastosowanie trzech standardowych baterii AAA. Dzięki ich szerokiej dostępności łatwo uzupełnimy zapas energii, nabywając je w schronisku górskim, stacji paliw czy sklepie w napotkanej wsi.

Interesujące jest to, że przy użyciu zestawu baterii AAA, BaseCamp może działać wydajniej niż przy standardowym akumulatorze, gdyż moc strumienia świetlnego jest nieco większa, a czas pracy przedłuża się do 5,45h! To oznacza, że podczas letnich miesięcy, latarka może działać przez prawie całą noc na maksymalnych ustawieniach, co jest imponującym osiągnięciem. Odnośnie do ustawień, system Advance Dimming System (ADS) funkcjonuje analogicznie jak we wcześniej opisywanym modelu Blazer, umożliwiając płynną regulację intensywności światła w zakresie od 19 do 335 lumenów w trybie światła zimnego. Dodatkowo zaimplementowano funkcję zapamiętywania ostatniego używanego trybu.

Gdziekolwiek się wybierzesz, niech światło towarzyszy Ci zawsze. Zarówno modele Blazer, jak i Basecamp to wyjątkowo udane czołówki, które z pewnością sprawdzą się w każdej sytuacji, niezależnie od tego, czy zabierzemy je w góry, do lasu czy na wieczorny spacer. Są to latarki od Mactronic, należące do linii produktów Outdoor Line, gdzie znajdą Państwo większą gamę modeli dedykowanych miłośnikom górskich przygód, a także wiele opcji oświetlenia rowerowego. Jaki model czołówki outdoorowej idealnie spełni Państwa oczekiwania? Podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzu!

Show CommentsClose Comments

Leave a comment